Gündem

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

ABD 10 yıllık tahvil getirisinde daralma bugün de devam etti. Açılışta %1.36 seviyelerinden geçen getiri %1.30 seviyelerine kadar geriledi. ABD seansında açıklanan FED’in 15-16 Haziran tarihli toplantısının tutanaklarında geçici olarak görülse de enflasyona dair risklerin altı çizildi. Ayrıca gelecek toplantılarda varlık alımlarını azaltma konusunun tartışılacağına dikkat çekildi. Açıklama sonrası tahvil getirilerinde çok fazla hareket olmadı. ABD 10 yıllıkta kapanış, 3 baz puan daralma ile %1.32 seviyesinde oldu. Avrupa tahvillerinde de benzer şekilde alıcılı seyir izlendi. İngiltere, Fransa ve Almanya 10 yıllıklarda yaklaşık 3-3.5 baz puan gerileme görüldü. Gelişmekte olan ülke eurotahvillerinde de genel itibariyle getirilerde gerileme izlendi. Türkiye 2026 eurotahvili 10 cent primle $98.33 ve 2031 vadeli kıymet 25 cent primle $96.97 seviyelerinde işlem gördü. Türkiye 5 yıllık CDS primi yaklaşık yarım baz puan gerileyerek 390.5 seviyelerinde fiyatlandı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Haftanın üçüncü işlem gününde ABD hisse senedi piyasalarında alıcılı bir seyir görüldü. FOMC tutanakları yatırımcılar tarafından yakından takip edilmesine karşın piyasa etkisi sınırlı oldu. Nasdaq endeksi günü yatay tamamlarken, Dow Jones ve S&P 500 endekslerinde %0,3 civarında kazanımlar öne çıktı. Yüksek oranda bulaşıcı Covid-19 delta varyantının ABD’deki baskın tür olduğu CDC tarafından belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü, düşük aşılama oranlarına sahip ülkelerin varyantların yayılması için büyük bir risk teşkil ettiğini ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde halk sağlığı önlemlerinin kaldırılmasına karşı aşırı dikkatli olunması çağrısında bulundu. Eski Başkan Donald Trump, üç büyük teknoloji şirketiyle olan mücadelesini mahkemeye taşıdı. Hukuk uzmanları, Cumhuriyetçi seçmenleri ve bağışçıları bir araya getirseler bile, başarısız olmalarının neredeyse garanti olduğu söyleniyor. Pekin yönetimi, ABD’de işlem gören ve çoğunlukla teknoloji şirketleri olan Çinli şirketleri üzerindeki gözetimini artırıyor. Danıştay, yerli işletmeler için denizaşırı piyasalarda işlem görmelerini sağlayan sistemin kurallarının güncelleneceğini, ayrıca sınır ötesi veri akışları ve güvenlik üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştıracağını söyledi. Avrupa tarafında genele yayılan alıcılı seyir öne çıktı ve DAX, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 endeksleri günü sırasıyla %1,17,%0,64 ve %0,71 oranlarında artıda kapattı.

 

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörden dokuzu günü kazanımlarla sonlandırırken, petrol fiyatlarında görülen geri çekilme ile birlikte enerji hisseleri seansı%1,73 oranında ekside tamamladı. Hammadde ve sanayi sektörlerinde %1 civarında görülen primler ise endeksi yukarı taşıdı. American Airlines, 4 Temmuz tatil hafta sonu boyunca 2,7 milyon insanın uçtuğunu ve bu rakamın geçtiğimiz senenin aynı döneminde oranla üç kat daha fazla olduğunu belirtti. Şirket, pandemi başlamadan önceki Temmuz 2019 ile bir karşılaştırma yapmadı, ancak ülke çapında, iki yıl öncesine kıyasla ABD havaalanlarında daha az yolcu görüldü. Olumlu habere karşın sektör genelinde satıcılı bir seyir hakim idi ve American Airlines, Delta ve Jetblue gibi şirketlerde %3,33 ila %1,62 arasında kayıplar görüldü. ABD borsasında işlem gören Çin merkezli şirket hisseleri bugün de geri çekilmeye devam etti. Elektrikli araç üreticisi Nio %8,45, Baidu %2,27 ve Alibaba %1,7 oranlarında düşüşler ile seansı tamamdı. Visa yaptığı açıklamada, yılın ilk altı ayında dünya çapında tüketiciler tarafından kripto bağlantılı kartları aracılığıyla mal ve hizmetlere $1 milyardan fazla kripto para harcandığını söyledi. Şirket hisseleri ise günü yatay pozitif sonlandırdı. FAANG hisselerinden Facebook ve Netflix negatif ayrışırken, Apple, Amazon ve Alphabet hisseleri günü sırasıyla %1,8, %0,57 ve %0,23 oranlarında kazanımlarla tamamladı.

 

DAX endeksinde yer alan sektörlerin tamamı günü kazanımlarla tamamlarken, endekste en zayıf getiriyi %0,2 oranında gayrimenkul hisseleri sundu. Teknoloji sektörü %2,7’lik yükselişi ile öne çıkarken, altyapı ve sanayi hisselerinde sırasıyla %2,27 ve %1,31 oranlarında görülen primler endeksi destekledi. Endekste en kuvvetli performansı gösteren şirket %4,15’lik kazanımlarıyla HeidelbergCement olurken, Simens Energy %1,41 oranında değer kaybetti. Ancak, Siemens AG Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ulusal demiryolu operatörü Amtrak’tan $3,4 milyarlık “tarihi” bir sözleşme kazandığını belirtti ve şirket hisseleri günü %1,33 oranında kazanımlarla tamamladı. Ekspres teslimat hizmeti DHL’in sahibi olan küresel lojistik firması Deutsche Post, kara, deniz ve hava yoluyla yapılan sevkiyatlardaki kuvvetli performansı gerekçe göstererek kar tahminini yükseltti. Şirket tarafından mali yıl için yapılan kar tahminleri bir önceki € 6,7 milyarın üzerinde € 7milyar olarak açıklandı. Hisseleri ise günü %0,55 oranında artıda sonlandırdı. Daimler ve Deutsche Bank hisseleri günü sırasıyla %1 ve %0,7 oranlarında kayıplarla tamamlarken, Delivery Hero ve SAP %3,5 oranında primlendi.

 

Ekonomik veri akışı zayıf bir gün geride bırakıldı. ABD’de öne çıkan veri haftalık bazda MBA Mortgage (ev kredisi) başvuruları oldu. Veri -%1,8 seviyesinde gerçekleşti. Avrupa tarafında ise Almanya’nın beklentilerin altında paylaştığı %0,3 oranında daralan Mayıs ayı sanayi üretimi öne çıktı.

 

Yatırımcılar ABD’nin yarın haftalık bazda paylaşacağı işsizlik başvuruları ve Langer tüketici güven endeksini takip ediyor olacak. Avrupa tarafında ise önemli bir ekonomik veri akışı bulunmamakta.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Dolar endeksinde pozitif seyir hakimdi. FOMC tutanakları sonrası hafif geri çekilme izlendiyse de çok kalıcı olmadı ve endeks günü 92.656 seviyelerinde sonlandırdı. EUR/USD paritesi ABD açılışı sonrası 1.1782’ye kadar gerileyerek son 3 ayın en düşük seviyelerini test etti. Günün son işlemleri 1.18’in hemen altında gerçekleşti. ECB’nin strateji değerlendirmesi yaptığı toplantının sonuçları üzerinde Lagarde’ın yarın açıklama yapması bekleniyor. Enflasyon hedefinde revizyon yapılması muhtemel görülüyor. Japon Yeni, G10 para birimleri arasında Dolar karşısında değer kaybetmeyen iki para biriminden biri oldu. Gün içinde 110.80 seviyeleri test edildi ancak kapanış 110.60 civarında gerçekleşti.

 

Dolardaki toparlanmaya rağmen altın ve gümüş güçlü kalmaya çalışıyor. Altın, dün ve bügün 1810 seviyesini test etti. Gümüşte ise 100 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 26.50 direnç olarak çalışıyor. Bugün de 26.44’e kadar test edildi. Kapanışta, altın %0.3 primle $1803 ve gümüş yatay olarak $26.13 seviyelerinde işlem gördü. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen OPEC+ toplantısında Birleşik Arap Emirlikleri’nin itirazları üzerine üretim artışında bir uzlaşmaya varılamaması öncelikle fiyatları yukarı taşısa da birlik içerisindeki uyuşmazlık piyasada stres yaratıyor. Buna paralel olarak petrol fiyatlarında satış baskısı bugün de devam etti. WTI petrol %1.9 değer kaybıyla $71.90 ve Brent petrol %1.8 gerilemeyle $73.20 seviyelerinde günü sonlandırdı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu