Sponsorlu Bağlantılar

Tenis Raketi Almak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Tenis Raketi Almak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Tenis Raketi almaya niyetli yeni bir oyuncu iseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalara özen göstermelisiniz. Tenis raketinin ağırlığı, denge noktası, kafa büyüklüğü, kordajı ve grip(sap)ölçüsüne bakmalısınız.

Yeni başlayanlar için ağır bir tenis raketi önerilmemektedir. Çünkü ağır tenis raketleri hareket alanınızı kısıtlar ani dönüşler yapmanızı zorlaştırır. Bunun yerine daha hafif tenis raketlerini tercih edebilirsiniz. Hafif tenis raketleri daha hızlı ve file önü hareketlerini kolaylaştırır. Hafif tenis raketleriyle daha hızlı vuruşlar yapma imkânınız var. Yeni başlayanlar için hafif tenis raketleri en ideal seçenek olarak bilinmektedir.

Tenis raketlerinin genel kabul gören ağırlık seviyesi 250-350gr’dır.Yeni başlayanlar için ise 250-280gr ağırlıktaki tenis raketleri daha kullanışlıdırlar.

Standart Tenis Raketi Ölçüleri Nasıldır?

Standart bir tenis raketinin uzunluğu 60-70cm uzunluğundadır. Seviyeye bağlı olarak bu boyut 75cm kadar değişkenlik gösterir. Yeni başlayanlar için standart boyutlardaki tenis raketleri idealdir.
Tenis raketinin denge noktası kavrama noktası ile ölçülür. Tenis raketini kavradığınız zaman kafa tarafı öne doğru eğiliyorsa bu ağır kafadır, eğer sap gibi eğiliyorsa bu hafif kafadır.
Kafa kısmı ağır wilson tenis raketleri gücü topa aktarır ve kontrol etmesi biraz daha zordur. Eğer gücü topa aktaran bir tenis raketi arıyorsanız sizin için ideal bir seçim olacaktır.

Kafa kısmı hafif tenis raketleri ise rakete hâkim olan ve spinli vuruşlarda tam isabet sağlayabilen oyuncular için ideal bir seçimdir.

Tenis raketlerinin denge noktaları kafa büyüklüklerinden de anlamak mümkündür. Eğer tenis raketi kafası 33cm ise dengeli,33cm’den büyük ise ağır kafa,33cm’den küçük ise hafif kafa olarak adlandırılır. Ancak bunlar ortalama değerlerdir. Yine de kullanan oyuncunun kendi ölçmesi daha sağlıklı olacaktır.

Tenis Raketinin Kafa Büyüklüğü Önemli Midir?

Tenis raketinin kafa büyüklüğü topa vuruş, topu karşılama ve kontrol sürecini gösterir. Büyük kafalı tenis raketleri yeni başlayanlar için idealdir. Daha az hata ve topa optimum hız katarak topun istenen yöne gitmesini sağlarlar. Bu nedenle de büyük kafalı tenis raketleri yeni başlayanlar için iyi bir seçenek olarak görülür. Küçük kafalı tenis raketleri ise manevra kabiliyetini arttırır ve rakete hakimiyet sağlayarak spinli vuruşların yapılmasını sağlar. Güç odaklı bir rakettir ve ileri düzey oyuncular tarafından tercih edilir.
Yine de tenis raketi seçimlerinde oynanan kort göz önüne alınmalıdır.

Yeni başlayacaklar için tenis raketi seçimlerinde büyük kafalı,250-280gr ağırlığında, kafası ağır ve seyrek kordajlı tenis raketleri almaları önerilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu