Sponsorlu Bağlantılar

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

 

Göz hastalıklarından bir tanesi olan retina dekolmanının nedenlerinden birisi yaralanma ve travmalardır. Göze alınan darbeler retina dekolmanı oluşturan sebepler arasında bulunur. Retina dekolmanı rahatsızlığının ameliyat ile tedavisi mümkündür.

 

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

 

Retinada yırtık oluşmasını ve retina dekolmanı oluşmasının muayenesi doktor tarafından yapılır. Doktor yapmış olduğu muayene sonucunda retinadaki hasarı tespit edecektir.

 

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Retina dekolmanı için en önemli risk faktörü göz yaralanmaları ve operasyonlarıdır. Göze alınan darbeler sebebiyle retinadaki jelin kısmi ve tam olarak yerinden kalkması bu rahatsızlığı ortaya çıkarır. Bu nedenle gözün darbelere ve diğer etmenlere karşı korunması gerekir. Doktor retinada bir harabiyet olduğunda bu harabiyetin derecesini belirler ve bu alanda tanı koyar.

 

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

 

Retinada bulunan mukoza veya jelin yerinden kalkması, görme sorunlarını beraberinde getirir. Yapılan operasyon ile bu jel göz çukuru içine retina kaplamasıyla yerleştirilir. Bazı durumlarda göz merceği altına gaz enjekte edilir. Bu işlem retinanın sinirlerinin oluşumu için yapılır. Göz merceği ve çukuru bölgesi yeniden jelimsi kıvam ile kaplanacaktır. Retina dekolmanı sorunu için uygulanacak olan ameliyat teknikleri oldukça gelişmiş tekniklerdir.

 

Katarakt Ameliyatı Ve Tedavilerinde Uygulanan Yöntemler

 

Sarı nokta hastalığı çoğu bireyin göz alanında yaşadığı ve bazen kalıtsal olan problemlerdendir. Bu problem genel olarak 55 yaş üstü bireylerde ve ailede genetik sarı nokta hastalığı olan kişilerde görülür.

 

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

 

Sarı nokta hastalığı tıp dilinde mukola dejenerasyonu olarak adlandırılır. Bu hastalığın çözüm yöntemi ameliyattır. Göz bebeğinde oluşan sarı nokta sebebiyle hasta yavaş yavaş görme yetisini kaybeder. Bu durum hastanın daha çok ışığa ihtiyaç duyması gibi belirtiler gösterir.

 

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

 

Sarı nokta hastalığı genel olarak ailesinde daha önceden sarı nokta hastalığı bulunan kişilerde görülür. Aynı zamanda 55 yaş üstü ve göze yararlı besinler tüketmeyen kişilerde görülür.

 

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

 

Sarı nokta hastalığının bilinen iki tipi vardır. Bunlar ıslak sarı nokta hastalığı ve kuru sarı nokta hastalığıdır.

 

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

 

Sarı nokta hastalığının en önemli belirtisi yoğun bir ışık desteğine ihtiyaç duymaktır. Bu ışık özellikle ince iş yaparken daha çok gerekli olacaktır. Aynı zamanda sarı nokta hastalığı yaşayan kişilerin çoğunda ailede bu hastalık öyküsü vardır.

 

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

 

Sarı nokta hastalığına tanı koymak için öncelikle doktor muayenesi yapılır. Göz arkasına ve dibine bakılır. Ardından doktor gerek görürse mr, anjio gibi tetkikler yapabilir.

 

Katarakt Tedavisi Nedir?

 

Katarakt rahatsızlığının sonlandırılması için katarakt ameliyatı yapılması gerekir. Ancak yaş faktörü veya farklı riskler sebebiyle bazı kişilere bu işlem uygulanmaz.

 

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

 

Katarakt hastalığında göz merceğinin farklı bir doku ile kapanma durumu ve akabinde görme duyusunda azalma veya tamamen görmeme durumu söz konusudur. Bu durumu yaşayan herkesin katarakt ameliyatı olması gerekir.

 

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

 

Gözde katarakt oluşumunun birkaç sebebi vardır. Yaşlanma ve kalıtsal problemler bunlardan bazılarıdır. Göz merceğini oluşturan dokunun zedelenmesi ve deforme olması sonucu katarakt oluşur. Katarakt ameliyatı ile kısmi veya tam olarak katarakt yok edilebilir.

 

Katarakt Türleri Nelerdir?

 

Kataraktın doğuştan olma ihtimali yüksektir. Göz bebeğinde oluşan, göz kenarında oluşan, göz arkasında oluşan kataraktlar bilinen katarakt türleridir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu