Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Geçen hafta Borsa İstanbul’da FED açıklamaları sonrası global endeksler ile beraber dün BIST100 yukarı yönlü artış ile tarihi zirvesini gördü. Global endeksler ile beraber katıldığı alımların etkisi ile haftayı 1583.59 puandan tamamladı. Bu hafta BIST100 yukarı yönlü tarihi zirvesini kırarak yukarı yönlü hareketine devam etti. Dün günü 1615.64 puandan kapattı. Bugün yurtiçi verisi olarak işsizlik verisi takip edilecektir.

 

 

USDTRY… Geçen hafta TCMB politika faiz oranı ile TÜİK’in tüketici enflasyonu arasındaki makas açılmaya devam ettiğini ve buna yönelik ekonomik riskler ileri vadede devam edebileceğini belirtmiştik. Özellikler bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verileri önem arz etmektedir. Açıklanacak ABD enflasyon verilerine göre negatif reel faiz ise TL cinsinden varlıklar üzerindeki satış baskısını daha da arttırabilir. Hafta başında TCMB yabancı para mevduat/katılım fonu yükümlüleri için zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılması kararını aldı. Bu karar ile USDTRY paritesi yukarı yönlü daha da baskılanma riski arttı. Sabah saatlerinde USDTRY kuru yukarı yönlü seyir ile 9.7436 seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURTRY… TL varlıklar geçen hafta boyunca genel olarak majör para birimleri karşısında negatif bir görünüm sergiledi. Euro TL kuru hafta içinde geniş bir bant aralığında işlem görürken TL’nin Euro karşısındaki dalgalanması TCMB kararı ile yukarı yönlü bir seyir izlemektedir. Sabah saatlerinde EURTRY kuru 11.2846 seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Geçen hafta Euro Dolar paritesi ECB başkanı Lagarde’dan gelen güvercin yorumlarla birlikte 1.16 seviyesinin altında kalırken, gözler Çarşamba akşamı sona eren iki günlük FOMC toplantısı ve Powell’ın yorumlarındaydı. FED’in piyasaların endişesinin aksine beklentilerinin çerçevesinde kararlar duyurması piyasaları rahatlattı. 120 milyar dolarlık varlık alım programında her ay 15 milyar dolarlık azalışa gideceği ve bunlardan 10 milyar dolar hazine tahvili alımı ve 5 milyar dolar ise ipoteğe dayalı menkul kıymet alımları gerçekleştirerek yapacağını belirtti. Sabah saatlerinde EURUSD kuru hafif negatif seyir devam etmekte olup 1.1580 seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

XAUUSD… Geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Veri sonrasında piyasanın faizlerin yakın zamanda yükselmeyeceği beklentisi ile ons altın fiyatını 1,825.34$ seviyelerine seyretmektedir. Bugün açıklanacak ABD enflasyon verileri piyasanın bu beklentisini yönlendirmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

 

 

GLDGR… Gram altın geçen hafta tarım dışı istihdam verisi ve TCMB kararı ile destek buldu. Enflasyon verileri bu gidişat üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Sabah saatlerinde Gram altın 571.82 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

BRENT… Geçen hafta OPEC+’in kademeli üretimi artırma planından devam kararı sonrasında ABD başkanı Biden’in bir karşılık vereceğine dair beklentiler piyasa tarafında yükselmişti. Ancak Biden yönetimi rezerv kullanımı konusunda beklentilerin arz fazlası olacağı sebebi ile geri adım attı. Sabah saatlerinde Brent petrol bu beklentinin etkisi ile 85.05$ seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

S&P500… Geçen hafta FED toplantısı sonrası FED Başkanı Powel’in varlık alımları ile ilgili piyasa beklentilerini karşılayan yönde açıklamaları küresel borsalara pozitif yansırken devam etmekte olup aynı şekilde ABD endekslerinde ki pozitif yansıma da devam etmişti. Bugün ABD enflasyon verisi beklenirken, Çin enflasyon verilerinin endişeleri artırmaya yönelik açıklanması, Asya tarafında endekslerin negatif açılmasına sebep oldu. Endeks vadelileri sabah saatlerinde — 0.31% düşüş ile 4663.75 seviyesinde seyretmektedir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu