Gündem

Piyasalar Powell sonrası pozitif seyretti

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 TRY Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub ) 52,95% 48,69%
10:00 TRY Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Şub ) 3,80% 11,10%
10:00 TRY Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Şub )   93,53%
10:00 TRY Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )   10,45%
10:30 CHF Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Şub ) 0,30% 0,20%
11:50 EUR Fransa Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 57,9 57,9
11:55 EUR Almanya Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 56,6 56,6
12:00 EUR Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 55,8 51,1
12:30 GBP Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 60,8 60,8
15:30 EUR Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanaklarının Yayınlanması    
16:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 226K 248K
17:45 USD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 56,7 51,2
18:00 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması    
18:00 USD ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 61 59,9
18:30 USD Doğal Gaz Stokları    
19:30 CAD BoC Başkanı Macklem’in Konuşması    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Piyasalar Powell sonrası pozitif seyretti”

Dün Fed Başkanı Powell’ın sıkılaştırıcı para politikasına yönelik ifadeleri ve Mart ayında faiz artırımına ilişkin açıklamaları sonrasında ABD borsaları yükseliş yaşamıştı. Asya borsaları da bu pozitifliği takip etti ve günü yükselişle geçirdi. Japonya’da endeksi 0,85% civarında yükseldi.

ABD endeks vadelileri dünkü kapanış bölgesine yakın seyrediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,863% bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Dolar endeksi ise güne yükseliş eğilimiyle başladı. Birçok varlık fiyatına yön veren bu seyre karşılık ons altının sakin kaldığı görüldü.

RUSYA

– Yaptırımlar ve zirve tazeleyen petrol fiyatları

Batı, Rusya için yeni yaptırımlara hazırlanırken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch ülkenin kredi notunu çöp seviyesine getirdi. Öte yandan ülke, MCSI gelişen ülkeler endeksinden de çıkarıldı.

Ukrayna’daki savaşla birlikte Rusya’ya uygulanan yaptırımlarda enerji sektörü hedef alınmasa da, ihracatçı firmaların Rusya’dan alımları azaltması ve taşıyıcı firmaların da teslimat konusunda gönülsüz oluşu arz sorununu artırarak petrol fiyatlarını yukarı çekmeye devam ediyor. Gün içinde Ukrayna gündemine ilişkin gelişmelerin takibi sürecek.

ABD

– Powell’dan 25 baz puan mesajı

Powell dün Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı açıklamada açıkça Mart toplantısında 25 baz puan faiz artırımının uygun olduğunu belirtti. Öte yandan bu ifadesine, fiyatlardaki yükselişin risk oluşturması durumunda daha sert adımlar atılabileceğini de ekledi. Powell, Ukrayna’daki savaşın belirsizliği artırdığı yönünde de yorum yaptı.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

PETROL & EMTİA

Batı hala Rusya’nın bazı kaynaklarına bağımlı halde olmasına rağmen, ihracatçıların ülkeden ürün alımını gönüllü olarak kesmeye çalıştığı bildiriliyor. Bu da arz sorununu ortaya çıkarabilecek önemli bir tehlike. Hali hazırda yükselen fiyatlara bu tür bir gönüllü ambargonun da etkisi görülüyor.

Batı Tekrar petrolü 114 Doları, Brent petrol de 118 Doların üzerini gördü. Bu süreçte ekstra bilgi olarak; iki petrol türü arasındaki makas da gündem nedeniyle bir miktar açıldı.

Powell faiz artırımı için 25 baz puanı işaret ederken, fiyatlardaki sert artış ihtimaline karşı daha güçlü adımlar atılabileceğini belirtirken, bunun enerji ve gıda fiyatlarındaki gelişmeler nedeniyle belki de yakın zamanda olma ihtimali piyasaların ana gündemi haline gelebilir.

ABD

– ISM hizmet PMI

ISM’in açıklayacağı hizmet PMI verisi takip edilecek. Hizmet aktivitesinin Şubat ayında genişlemeye devam etmesi ve endeksin 61 puan düzeyinde açıklanması bekleniyor. Endeks Ocak ayında 59,9 puan olarak açıklanmıştı.

– İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları

Bugün ABD’de geçtiğimiz hafta işsizlik hakları için gerçekleşen başvurular açıklanacak. Bir önceki hafta 232 bin başvuru olduğu açıklanmıştı. Açıklanacak veri için ise beklenti 226 bin düzeyinde bulunuyor.

– Powell Senato’da konuşacak

Powell bugün Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşacak. Dünkü açıklamaların tekrarlanması ardından soru – cevap kısmı takip edilecek. Metin aynı olduğu için, soru – cevap bölümü öne çıkabilir.

TÜRKİYE

– Enflasyonda yükselişin sürmesi bekleniyor

Şubat ayına ilişkin enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyonun aylık bazda 3,80%, yıllık bazda 52,95% düzeyinde oluşması bekleniyor. Enflasyon Ocak ayında aylık bazda 11,10%, yıllık bazda 48,69% olarak açıklanmıştı. Aynı dönemde üretici fiyat endeksi 10,45%, yıllık bazda ise 93,53% oranında artış yaşamıştı.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu