Sponsorlu Bağlantılar

Lazer Göz Ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı

2021 yılında en çok uygulanan göz hastalıkları tedavi yöntemleri arasında lazer göz ameliyatı yer alıyor. Profesyonel göz doktoru tarafından gerçekleştirilen bu etkin tedavi yöntemiyle birçok göz hastalıkları garanti kapsamında tedavi edilebilir. Lazerli göz cerrahi işlemi geçmişten günümüze kadar güvenle uygulanır. Bu doğrultuda uzman göz doktorları tarafından da tavsiye ediliyor.

Bu uygulama yüksek teknolojiye sahip olan excimer lazer sistem göz çizdirme üzerinden hipermiyop, miyop, astigmat, kornea gibi önemli göz hastalıklarında görme kusurlarının düzeltilerek daha sağlıklı ve net bir görüş elde edilmesi açısından uygulanır.

Başarılı bir şekilde uygulanan bu tedavi seçeneğiyle göz sağlığı korunur ve söz konusu göz kusurları kalıcı bir şekilde düzeltilir. Ancak lazer göz ameliyatı konusunda beklentilere hitap eden göz doktoru kliniği tercih edilmelidir.

Göz Çizdirme Nedir?

Bu yöntem hakkında henüz birçok hastalar tarafından kapsamlı bir biçimde bilgiler yer almıyor. Dolaysıyla göz çizdirme geçmiş dönemlerde daha çok excimer lazer sistemi üzerinden uygulandığından miyop ve astigmat tedavisinde tercih ediliyordu.

Etkili ve hızlı bir şekilde başarılı sonuç sunması sebebiyle bugün dahi kullanılıyor. Bu yöntemde doğrudan göz doktoru tarafından gözün kornea kısmında hafif düzeyde çizikler atılır. Bu doğrultuda birçok göz hastalıklarında kısa süreler içerisinde iyileşme gözlenir. Bu yöntem doğrudan cerrahi bir uygulama olmakla birlikte yan etkileri yoktur.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Merak edilen lazer göz ameliyatı ile çizdirme yasal kapsamda zorunlu olmasa da 18 yaşını dolduran hastalara, gözlerinde miyop, astigmat, hipermiyop gibi hastalıklar bulunanlara uygulanabilir.

Gözlerinde özellikle son 1 yıl içerisinde 0.75 dpt altında yükselme meydana gelen hastalarda, ileri düzeyde tavukkarası, göz tansiyonu, katarakt gibi ciddi göz hastalıkları olmayan hastalarda, yüksek tansiyon ve diyabet hastalığı olmayan hastalarda bu yöntem uygulanabilir.

Bu yöntemlerin tedavisinde göz çizdirme işlemlerinin etkisi kişinin durumuna göre farklılık gösterir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu işlem göz doktoru klinikleri arasında farklı düzeylerde gerçekleştirilir. Ancak lazerle göz çizdirme ameliyatında dikkat edilmesi gereken birçok hususlar söz konusudur.

Bu işlemi yapacak olan doktorun ilk olarak bu alanda deneyimli olması lazer göz ameliyatı başarılı bir biçimde geçmesi açısından önemlidir.

Lazer cihazla keratokonus ameliyatı gözün ön bölümünde yer alan saydam tabakadan meydana gelen kornea bölümü üzerinden lazer cihazla göz çizdirme lazer atışları gerçekleştirilir. Bu kapsamda ilgili doktor tarafından kornea bölümüne kusursuz yeni bir biçim gerçekleştirilir. Bu etkin yöntem üzerinden korneada biçim kırılması kolayca değiştirilir.

Lazerle Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Bu tedavi uygulamasının en önemli avantajlarından biri de kısa bir iyileşme süresi sunmasıdır. Bu doğrultuda söz konusu göz hastalıklarının iyileşme süresi kısa olduğundan hastalar kısa süreler içerisinde iş ve sosyal aktivitelerine devam edebilir. İyi görmeyi kazandıracak lazer göz ameliyatı kasık uygulamasına göre iyileştirme süresi biraz daha uzun olabilir.

Bu süreç ortalama olarak 3 ila 4 hafta civarı devam edebilir. Cerrahi işlem ve keratokonus ameliyatı sonrası 2 ila 4 gün boyunca ağrı hissedilebilir. Bu durum bu süreç sonrasında genellikle etkisini kendiliğinden kaybeder.

Keratokonus Nedir?

Kornea hastalıkları olarak da tanımlanan keratokonus bu kapsamda korneanın gözün ön kısmına doğru hafif düzeyde sivrilerek koni biçiminde sivri bir hal alması durumudur. Bu sağlık sorunu daha çok ergenlik döneminde belirtilerini gösterir. Erken sürede göz çizdirme tedavisi edilmediği takdirde ileriki dönemlerde ciddi anlamda görme kaybına neden olabilir.

Bu sebeple keratokonus ameliyatı göz doktor kliniğinden alınması gerekir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Bu göz hastalığının bazı belirtileri görülür. Ancak keratokonus ameliyatı öncesinde bu belirtilerin mutlaka erken zamanda teşhis edilmesi önemlidir. Bu belirtiler; görüşte hafif düzeyde bozukluk, bulanık görüş, düz çizgili şekillerin bulanık veya hafif düzeyde eğri görülmesi, ışığa karşı hassasiyet olarak vurgulanabilir.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Bu hastalıktaki en etkili ve hızlı sonuç veren tedavi yöntemi keratokonus ameliyatı olduğunu belirtebiliriz. Bu cerrahi girişimle en zorlu keratokonus vakaları dahi garantili olarak iyileştirilir. Göz doktorunuzun kurumsal web sitesi üzerinden keratokonus ameliyatı için erkenden randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu