Gündem

Küresel piyasalarda gözler FED toplantısına çevrildi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü % 0,80 değer kaybederek günü 1.442 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 0,75 değer kazanırken, holding endeksi % 1,44 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren ise % 1,74 ile orman, kağıt, basım olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü İtalya hariç yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi ise % 0,36, Almanya’da DAX 30 endeksi % 0,36 ve Fransa’da CAC 40 endeksi % 0,35 değer kazandı. İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi ise % 0,08 değer kaybetti. ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle kapandı. Kapanışta Dow Jones endeksi % 0,27, S&P 500 endeksi % 0,20 ve Nasdaq endeksi % 0,71 geriledi. Bugün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD’de açıklanacak olan Konut Sektörü verileri yakından izlenecek. Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2 gün süren toplantısı bugün sona eriyor. Toplantı ardından yayımlanacak olan, karar metni ve ekonomik projeksiyonlar takibimizde olacak. Ayrıca, toplantı ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları yakından izlenecek. Toplantı notları, ekonomik projeksiyonlar ve başkanın açıklamaları ile birlikte küresel piyasalarda finansal enstrüman fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü % 0,80 değer kaybederek günü 1.442 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu Mayıs 2021 verilerine göre, 2021 yılı Mayıs ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 117,9 milyar TL, bütçe gelirleri 104,6 milyar TL ve bütçe açığı 13,4 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 104 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 0,6 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Merkezi yönetim bütçesi 2020 yılı Mayıs ayında 17 milyar 301 milyon TL açık vermiş iken 2021 yılı Mayıs ayında 13 milyar 371 milyon TL açık vermiştir. 2020 yılı Mayıs ayında 7 milyar 637 milyon TL faiz dışı açık verilmiş iken 2021 yılı Mayıs ayında 575 milyon TL faiz dışı fazla verilmiştir.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine dönük sürecin Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ticari ve ekonomik alandaki ilişkilerini daha da ileriye taşıyacağını, bunun iki taraf için de ekonomik yararlar sunacağını belirtti.

ABD ve Avrupa Birliği’nin Çin’in etkisini azaltmak amacıyla kurduğu ortak teknoloji ve ticaret konseyini açıklayacağı haberi basında yer aldı.  Kanada ve Avrupa Birliği tedarik zincirlerini güvenceye almak ve Çin’e hammadde bağımlılığını azaltmak amacıyla işbirliği yapma kararı aldığı açıklandı.

Avrupa Birliği (AB), normalleşme yolunda bir adım daha atarak, ABD ve diğer birçok ülke vatandaşlarının AB’ye olan seyahat kısıtlamalarını bu hafta kaldırmayı planladığı haberi basında yer aldı.

ABD ve Avrupa Birliği, Airbus ve Boeing’e verilen sübvansiyonlar ile ilgili 17 yıldır devam eden ihtilafın son bulması için gümrük vergisi ateşkesini 5 yıl daha uzatarak uzlaştığı belirtildi.

Avustralya Ticaret Bakanı Dan Tehan İngiltere ile ticaret anlaşması yaptıklarını açıkladı. Bu, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra yapılan ilk anlaşma oldu

ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) Mayıs’ta yıllık yüzde 6.6’lık artışla yaklaşık 11 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD’de açıklanan Sanayi ve İmalat Üretimi verisi Mayıs ayında bir önceki aya göre piyasa beklentilerinin üzerinde artış gerçekleşti. Sanayi Üretimi Mayıs ayında % 0,8 ve İmalat Üretimi % 0,9 artış gösterdi.

ABD’de perakende satışlar Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3 daralma gösterdi. Otomobil hariç perakende satışlar aynı ayda yüzde 0,7 düştü.

ABD Temsilciler Meclisi Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesi, teknoloji alanında Çin’in yarattığı tehdit ile mücadeleyi ve ABD’nin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen yasa tasarısına onay verdiği haberi basında yer aldı.

Avrupa Birliği (AB) ile ABD arasındaki zirve toplantısı sonunda yayımlanan ortak açıklamada, ‘demokratik bir Türkiye ile iş birliği ve karşılıklı çıkara dayalı bir ilişki’ hedeflendiği belirtildi.(Kaynak: tr.sputniknews.com)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası ile 30 Mayıs 2019 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşmasının 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin yuanına ulaştığını açıkladı.

Şirket Notları:

RAY SİGORTA A.Ş. (RAYSG): Şirket 2021 yılı Ocak-Mayıs aylarını kapsayan döneme ait denetimden geçmemiş, tahmini prim üretimi 811.231.242,45 TL’dir. Prim üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 33,14 oranında artış meydana gelmiştir.

HUB GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HUBVC): 30.04.2021 tarihli KAP açıklamasında özetle; Şirketin İştiraki Workiom Teknoloji A.Ş.’ne (“Workiom”) 20.000 ABD Doları tutarında borç verildiği ve bu borç karşılığında, Workiom tarafından yapılması planlanan emisyon primli sermaye artışına, Şirketin talebi halinde katılma hakkına sahip olacağı açıklanmıştı. Workiom ile yapılan 16.10.2020 tarihli Hisse Edinim Hakları, Yatırım ve Hissedarlar Sözleşmesi’nde yer alan 100.000 ABD Doları ek yatırım opsiyonunun kullanılmasına karar verilmiş olup, daha önce Workiom’a verilen 20.000 ABD Dolarına ilaveten 80.000 ABD Doları daha sermaye avansı olarak ödenecek olup, işbu toplam 100.000 ABD Doları karşılığı olarak, Workiom’un yapılması planlanan genel kurulunda yapılacak sermaye artışı ile Workiom’daki şirketin mevcut payları %5’den %10’a çıkacaktır.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Devlet Malzeme Ofisi tarafından 29.06.2021 tarihinde yapılacak olan 2021/11918 sayılı T.C Sağlık Bakanlığı 3 milyon doz hepatit B aşısı alımı ihalesine iştirak edilmek üzere LG Chem Firması tarafından firma Türk İlaç Ve Serum Sanayi A.Ş için ihaleye katılım yetkilendirmesi yapılmıştır.

AG ANADOLU GRUBU HOLDİNG A.Ş. (AGHOL): Bağlı ortaklığı AND Kartal Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.’nin 15.06.2021 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Kararı ile 106.278.000 TL’lik şirket sermayesinin 18.458.940 TL artırılarak 124.736.940 TL’ye çıkartılmasına karar verilmiştir. Aynı Genel Kurulda eş anlı olarak, şirket sermayesi 117.736.940 TL birikmiş zararları kadar azaltılarak 7.000.000 TL’ye indirilmiştir. Bağlı ortaklığı sermaye artırımına bağlı olarak elde ettiği nakdin yaklaşık 11,5 milyon TL’lık kısmını Şirket olan borçlarının geri ödemesinde kullanacaktır.

KORAY GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(YKGYO): Şirketin Mali ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Sn. Barış Dikmen’in kendi isteğiyle görevinden ayrılması nedeniyle, yerine Sn. Erdal Karagül’ün Mali ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmasına ve Sn. Barış Dikmen’in yerine Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak seçilmesine karar verilmiştir.1972 İstanbul doğumlu olan Sn.Erdal Karagül ;Uludağ Üniversitesi , İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nü bitirmiştir. 1993 yılında iş hayatına atılmış , Arçelik , Çalık Holding gibi Türkiye’nin sayılı holding ve şirketlerinde Mali İşler Müdürlüğü,Mali İşler Direktörlüğü görevlerinde , 2014 yılından günümüze kadar da İnşaat ve Perakende sektöründe faaliyet gösteren bir firmada Mali İşler Direktörlüğü görevinde bulunmuştur. Denetim ve UFRS yüksek lisansı yapmıştır .

KORAY GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (YKGYO): Şirketin 17.05.2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, Şirketin Genel Müdürü Sn. Ahmet Okay Karaata’nın 17.05.2021 tarihi itibariyle kendi isteğiyle görevinden ayrılması nedeniyle mevcut A grubu imza yetkisinin aynı tarih itibariyle iptaline, yerine Sn. Murat Oktay’ın 17.05.2021 tarihi itibariyle Şirketin Genel Müdürü olarak atanmasına ve kendisine 30.03.2015 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile görev ve kapsamı ile grupları belirlenen 1 numaralı Yönetim Kurulu İç Yönergesi’ndeki yetkiler dahilinde A grubu imza yetkisi verilmesine karar verilmiştir.

CARREFOURSA CARREFOUR SABANCI TİCARET MERKEZİ A.Ş. (CRFSA): 05.05.2021 tarihli özel durum açıklamasında, Şirketin ve Migros Ticaret A.Ş. (“Migros”) arasında akdedilen sözleşme uyarınca Şirkete ait Adıyaman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Hatay, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Van illerinde işletilmekte olan 34 adet mağazanın (32.048 m2 net satış alanı) kiracılık hakkının ve söz konusu mağazaların tamamının demirbaşları ile birlikte toplam 26.000.000 TL + KDV bedelle Migros’a devredileceği, mağaza adedi ve nihai devir bedelinin devre ilişkin gerekli işlemlerin tamamlanmasını müteakip belirlenerek kamuoyuna duyurulacağı belirtilmişti. Sözleşme konusu 34 mağazanın tamamı 14.06.2021 tarihi itibarıyla Migros’a devir ve teslim edilmiş olup, nihai devir bedelinde bir değişiklik olmamıştır. Sözleşmeye konu mağazalarda iş akdi devrini kabul eden kadrolu personelin kıdem tazminatı ve yıllık brüt izin yükümlülükleri ile birlikte Migros’a geçişi yapıldığından; nihai devir bedelinden bu tutarlar ve sözleşme gereğince uyarlamaya konu diğer tutarlar mahsup edilerek Şirkete Migros tarafından 8.114.317,09 TL+KDV ödenmiştir.

MİGROS TİCARET A.Ş. (MGROS): 05.05.2021 tarihli özel durum açıklamasında, Şirket ve CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. (“CarrefourSA”) arasında akdedilen sözleşme uyarınca CarrefourSA’ya ait Adıyaman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Hatay, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Van illerinde işletilmekte olan 34 adet mağazanın (32.048 m2 net satış alanı) kiracılık hakkının ve söz konusu mağazaların tamamının demirbaşları ile birlikte toplam 26.000.000 TL + KDV bedelle Şirkete devredileceği, mağaza adedi ve nihai devir bedelinin devre ilişkin gerekli işlemlerin tamamlanmasını müteakip belirlenerek kamuoyuna duyurulacağı belirtilmişti. Sözleşme konusu 34 mağazanın tamamı 14.06.2021 tarihi itibarıyla Şirkete devir ve teslim edilmiş olup, nihai devir bedelinde bir değişiklik olmamıştır. Sözleşmeye konu mağazalarda iş akdi devrini kabul eden kadrolu personelin kıdem tazminatı ve yıllık brüt izin yükümlülükleri ile birlikte Şirkete geçişi yapıldığından; nihai devir bedelinden bu tutarlar ve sözleşme gereğince uyarlamaya konu diğer tutarlar mahsup edilerek CarrefourSA’ya Şirket tarafından 8.114.317,09 TL + KDV ödenmiştir. 

FONET BİLGİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (FONET): Şirket 15.06.2021 tarihinde Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. tarafından yapılan “KKTC e-Sigorta Bilgi Sistemi Hizmet Alımı” ihalesine katılmıştır. Yapılan ihaleye 5 (beş) şirket iştirak etmiş olup 1.364.000 USD ile en uygun teklifi firma vermiştir.

AVİVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. (AVISA): Şirket 01.01.2021 -31.05..2021 dönemine ait prim üretimi ; hayat dalı 667.848.230 TL, hayat dışı 22.885.447TL olmak üzere toplam 690.733.677 TL olarak gerçekleşmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Borsamız Ana Pazarı’nda işlem görmekte olan “YAPI KREDİ KORAY GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.”nin ticaret unvanının “KORAY GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.” olarak değişmesi nedeniyle; Bülten adı 16/06/2021 tarihinden itibaren “KORAY GMYO” olarak; mevcut “YKGYO” işlem kodu 01/07/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere “KGYO” olarak değiştirilecektir.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. (HALKB): Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medya hesaplarında; Bankanın ABD’de devam eden dava süreciyle bağlantılı olarak jürili dava öncesinde Türkiye’nin tazminat ödeyip uzlaşmayı önerdiği ve söz konusu teklifin de ABD tarafından değerlendirildiği yönünde kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı ve hisse değerini etkileyici nitelikte haber ve söylentilerin yer aldığı anlaşılmaktadır. Banka ABD’de devam eden ceza davasıyla ilgili olarak Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası (FSIA-Foreign Sovereign Immunities Act) uyarınca New York İkinci İstinaf Mahkemesi nezdinde yapmış olunan itiraza dair temyiz süreci devam etmekte olup temyiz süreci tamamlanana kadar Bölge Mahkemesi nezdindeki yargılama süreci durdurulmuştur. ABD’de devam eden dava süreciyle ilgili gelişmeler hakkında düzenli olarak kamuoyunun ve yatırımcıların bilgilendirilmesi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmekte olup bahse konu husus hakkında Banka dışında yapılan haber ve söylentilere itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu