Sponsorlu Bağlantılar

Kabak Çekirdeği

Kabak Çekirdeği

Çekirdek kabağının içinde bulunan çekirdeklerin kurutulması ile oluşan bir çekirdek türüdür. Anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinmektedir. En çok tüketilen kuruyemişler arasında yer alır. Kabak çekirdeği insan sağlığı için oldukça zengin bir üründür. Tarihte kabak çekirdeği ilaç olarak kullanılmaktadır. Özelikle Nevşehir ilimiz bu konuda liderdir.

Nevşehir kabak çekirdeği ince kabuklu bir yapıya sahiptir. İçleri büyük ve koyu yeşil renktedir. Lezzetli tadı sayesinde tercihlerin ilk sırasında yer almaktadır.

Kabak Çekirdeği Faydaları

Kabak çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Bunlardan bazıları;

  • Kabak çekirdeğinin içinde ki yağ oranı ay çekirdeğine göre daha azdır. İçeriğinde ki yüksek dozda magnezyum, çinko ve doğmamış yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını korur ve hafızayı güçlendirir.
  • İçerdiği lif sayısı oldukça fazladır. Bu sayede uygun miktarda tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olur.
  • Uykuya geçmeden önce tüketilmesiyle vücutta serotonin salgısını arttır ve bu sayede düzenli uyku sağlığına yardımcı olur.
  • Sivilce tedavisinde kabak çekirdeği yüksek ölçüde etki göstermiştir.
  • Tat, koku, görme gibi duyuların gelişmesine yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Daha saymakla bitmeyen bir sürü faydası bulunmaktadır. Her gıdanın olduğu gibi kabak çekirdeğinin de fazla tüketilmesi insan sağlığına zarar verebilmektedir. Uygun miktarlarda tüketilmesi büyük ölçüde yarar sağlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu