Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kayması Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Göz Kayması Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Göz kayması tedavisi bu hastalığa sahip bireyler arasında sosyal hayatı etkileyen bir hastalık olduğu için özellikle merak konusu olan bir tedavi yöntemidir. Tedavi yöntemi hastanın yaşına göz kaymasının derecesine ve bazı diğer faktörlere göre değişkenlik göstereceği için göz kayması tedavisi planına muhakkak uzman bir hekim karar vermelidir.

İlk etapta en sık başvurulan tedavi yöntemi hastalara yazılan gözlüklerdir. Bazı vakalarda doğru hizalama için yalnızca gözlük dahi yeterli gelir.

10 yaşından küçük hastalara ise bazen göz bandı önerilir. Göz bandını sağlıklı göze takmak suretiyle rahatsız olan gözün tembelliği giderilerek tembelliği azaltılabilir. Ameliyat ise son çare tedavi çeşididir.

Göz Kayması Tedavisi Yöntemleri

Gözlük ve göz bandı gibi genellikle küçük çocuklara uygulanan tedavi yöntemleridir. Yetişkinlere ise genelde ameliyat yapılması gerekebilir. Göz kayması ameliyatı genelde çocuklara oranla yetişkinlerde daha az başarılı sonuçlanabilir. Çünkü kasların gözlerin ve beynin uyumu genç hücrelerle bir tutulamaz.

Ameliyat dışında pek bilinmeyen bir diğer tedavi yöntemi ise nörotoksin enjeksiyonu denilen yöntemdir. Bu noktada göz kaymasına sebebiyet veren sağlıksız kasa nörotoksin enjekte edilir. Bunun sonucunda ise göz eski sağlığına kavuşabilir.

Bu tedavi göz felci rahatsızlığına bağlı olarak da yapılabilir. Anlaşıldığı üzere göz kayması tedavisinde erken davranmak yaş ek hastalıklar geçirilen ameliyatlar oldukça önemli ölçütlerdir. Gözün durumuna en uygun yöntemi hekim belirler.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması ameliyatı artık uzman hekimler tarafından gelişmiş sağlık ve teknolojik imkânlar ile hastane ortamlarında eskiye nazaran daha sık uygulanan bir cerrahi operasyon çeşidi olarak yerini almıştır. Hal böyle olduğu için hastalar bu durum hakkında oldukça araştırma yaparak en kaliteli ve en başarılı uzman ve hastane arayışına düşerler.

Ameliyat göz kayması tedavisi içinde yer alan genelde tek çare olana kadar düşünülmeyen bir tedavi çeşididir. Vakanın göz kayma derecesine daha önce operasyon geçirip geçirmemesine geçirdi ise kaç kez geçirdiğine var olan hastalıklarına yaşına göre ameliyat tek aşamalı ya da birkaç aşamalı olabilir.

Bazen tek bir göz bazen ise her iki gözde operasyona alınabilir. Bu tamamen vakanın durumuna göre hekimin tedavi planına bağlıdır.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Göz kayması tedavileri başta doğuştan ya da sonradan göz kayma rahatsızlığına sahip olan hastalara yapılmakla birlikte altıncı sinir felci ile göz felci geçiren ve bunu sonucunda göz kayamsı yaşayan hastalara da uygulanır.

Tedaviler birkaç çeşit olmakla beraber vakadan vakaya göre değişir. Erken dönemde ya da az açılı göz kaymalarında tedavi yöntemi olarak gözlük ya da göz bandı yeterli gelirken daha ilerleyen yaşlarda ya da daha karışık vakalarda iş sonra radde olan cerrahi operasyona kadar gidebilir.

Göz felci altıncı sinirin yıpranması sonucu gözde kaymalık oluşturur. Bu sebeple bu rahatsızlığın da tedavisi ameliyat olarak planlanabilir.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Göz kayması ameliyat fiyatları hakkında net bir ücret belirlemek mümkün değildir. Devlet hastanelerinde sigortaya bağlı fiyatlar çıkarken özel hastanelerde ameliyat ücretleri normal olarak çok daha pahalıdır. Ama bunun dışında daha önemli bazı faktörler vardır ki bunlar ameliyat ücretlerini kişiden kişiye göre değiştirir.

Bunlar kişin yaşı, göz kaymasının derecesi, ameliyat sırasında etkilenecek kas sayısı, ek hastalıkların bulunup bulunmaması, çift göz mü tek göz mü çalışılacağı, daha öne operasyon geçirip geçirmemesi, kaç kez ameliyat olacağı vb. faktörlerdir. Özetle göz kayması ameliyatı fiyatları bu faktörlere göre şekillenerek uzman hekimlerce belirlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu