Sponsorlu Bağlantılar

Göz Çizdirme Lazer Tedavisi

Göz Çizdirme Lazer Tedavisi

Görme sorunları yaşayan ve göz ile ilgili hastalıkları olan kişiler için yaygın olarak tercih edilen tedavilerden birisi göz çizdirme oluyor. Birçok göz hastalığında uygulanması mümkün olan bir işlemdir. Özellikle miyopi, hipermetrop ve benzeri hastalıklarda sık tercih edilir.

Genel olarak uygulanan birçok farklı göz çizdirme lazer tedavisi yöntemi vardır. LASIK, iLASIK, Argon Lazer, SLT, IPRL, No Touch Lazer, YAG Lazer ve benzeri birbirinden farklı yöntemler uygulanır. Hastalığa ve göz durumuna göre uygun yöntem kullanılır.

Göz Çizdirme Nedir?

Göz üzerinde lazer ile yapılan tedavi yöntemine göz çizdirme adı veriliyor. Günümüzde sık uygulanan bir yöntem olarak öne çıkar. Lazer tedavisi hem kısa sürmesi hem de başarılı sonuçlar ortaya koyar.

Birçok göz hastalığı için çizdirme işlemi yapılabilir. Hastanın uygun olması durumunda uzman doktor tarafından göz çizdirme işlemi yapılarak göz kusurunun tedavi edilmesi sağlanır.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

18 yaşından büyük olan herkes göz ve sağlık durumu uygun olması halinde çizdirme işleminde yararlanabilir. Göz çizdirme için hastanın kornea kalınlığının da istenen seviyede olması gerekir. Bu nedenle kornea kalınlığı ölçülür.

Hipermetrop ve astigmat hastalarında ve yüksek seviye miyop hastalarında sık uygulanan bir yöntem olarak gösterilebilir. Lazer göz ameliyatı bu noktada pek çok göz kusuru üzerinde etkili olan bir tedavi seçeneğidir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatın nasıl yapılacağına yönelik farklı işlemler mevcuttur. Çünkü birden fazla lazer göz ameliyatı yöntemi mevcuttur. Bu nedenle de uygulanan yönteme göre prosedürün değişmesi de normaldir.

Lazer göz ameliyatında genel prosedür olarak öncelikle hasta lazer masasına yatar ve göz çevresi kapatılır. Daha sonra ise göz damlası ile uyuşturma işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında göz çevresi temizlenir ve operasyona başlanır.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Ameliyattan sonra hastaların iyileşme süreci genel olarak kısadır. Lazer göz ameliyatı olan kişiler hemen 1 gün sonrasında normal yaşamlarına dönebilir. Aynı zamanda 3 ila 6 ay arasında damla kullanımı yapılması gerekir.

İyileşme sürecinin sorunsuz bir şekilde geçmesi için hastanın doktor talimatlarına uyması gerekir. Bu sayede de daha hızlı ve rahat bir süreç geçirilir. Lazer göz ameliyatı sonrasında hastalardan belirli zaman dilimlerinde kontrole gitmesi istenir.

Keratokonus Nedir?

Keratokonus hastalığı olarak adlandırılan hastalık, kornea şeklinin bozulmasına denir. Korneanın öne doğru sivrilmesi ve çıkıntı yapması durumunda tedavi amaçlı olarak keratokonus ameliyatı yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Kornea şeklinde meydana gelen bozulma sonucunda ışığın görme alanında odaklanma problemleri meydana gelir. Görüş bozukluğuna neden olan bu problem için uzman doktorlar tarafından keratokonus ameliyatı yapıyor.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus hastalığına sahip olan kişilerin erken aşamada düz çizgileri eğri görme, gözde kızarma, görüşte hafif bir bulanıklık, ışığa karşı hassas olma gibi belirtiler göstermesi mümkündür. Keratokonus ameliyatı, belirtileri gösteren kişiler için muayene sonrasında uygulanır.

Hastalığın daha ileri seviyelerde olması halinde mevcut belirtiler artabilir. Daha bulanık görme, miyop ve astigmat gibi hastalık belirtileri ortaya çıkabilir. Bu durumda keratokonus ameliyatı yapılmasına ihtiyaç duyulur.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemleri kapsamında önce gözlük ve lens kullanımı yapılır. Hastalık durumuna göre korneaya koyulan küçük bir cihaz ile şekil bozukluğu düzeltilebilir. İleri seviyelerde doktor tavsiyesi ile kornea nakline ihtiyaç duyulabilir. Keratokonus hastalığına sahip olanlarda yapılan muayene sonrasında hastalığın ne kadar ileri seviyede olduğuna göre keratokonus ameliyatı yapılmasına karar verilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu