Sponsorlu Bağlantılar

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Çok sayıda farklı besine karşı verilen reaksiyonları incelemek için yapılır. Hangi gıdanın sindirimi vücudu zorluyor hangi gıdanın tüketimi sindirimi bağışıklık kazanmamış ve vücut neden dolayı reaksiyon veriyor ise gıda intoleransı testi ile ortaya çıkarılıyor.

Gıda intoleransı testi, gıdanın vücut tarafından tölare edilemediği durumlarda yapılan bir testtir. Bir gıdanın tüketildiği anda gıda da bulunan bir maddeye karşı sindirim sisteminin sindirilememesi ve reaksiyon göstermesi ile ortaya çıkan bu duruma gıda intoleransı denir. Bu reaksiyonlar kısaca şu şekilde sıralanabilir, yorgunluk, migren ve sinirlilik hali gibi tepkiler olabiliyor. Gıda intoleransı olarak tanımlanan bu durum basit bir test ile kolayca öğrenilebilmektedir.

Gıda Alerjileri Nasıl Gelişir?

Vücuda alınan bir gıdadan sonra vücut bağışıklık sisteminin o gıdadan dolayı tepki vermesine gıda alerjisi denir. Besin alındıktan sonra otuz dakika içinde vücut reaksiyon vermeye başlar.

Sürekli olarak bir yorgunluk haliniz var ise ya da sürekli diyet yapıp hiç zayıflayama göstermiyorsanız bir gıda tüketiminden sonra vücudunuz size belli reaksiyonlar gösteriyor ise gıda intoleransına sahip olabilirsiniz. Bunu öğrenmenin yolu da gıda intoleransı testi yaptırmaktan geçer.

Gıda Alerjilerinin Nedenleri Nelerdir?

Gıda alerjisinin pek çok nedeni olabilmektedir. Genel olarak genetiktir denilse de çevresel faktörler, endüstriyel gıdalar, alerjik astım gibi bazı alerjik hastalıklar genel olarak tetikleyebilmekte ya da ortaya çıkarabilmektedir.

Bunun dışında en çok alerjik reaksiyon gösterten besinler protein oranı yüksek besinlerdir.  Genel olarak alerjiye neden olan besinler ise şu şekilde sıralanabilmektedir; süt, yumurta, buğday, soya, fıstık çeşitleri, balık ve kabuklu deniz ürünleri. Bu ve benzeri ürünleri kullandıktan sonra vücut bir reaksiyon verecek mi izlemek gerekir. Eğer bir semptom ile karşılaşılırsa gıda intoleransı testi yaptırmak gerekmektedir.

Gıda İntoleransı Belirtileri Nedir?

Gıda intoleransı belirtileri şu şekilde gruplandırılarak açıklanabilir:

Hafif ve orta belirtiler; ağızda karıncalanma, karın ağrısı, ishal, kusma, vücutta kızarıklık ve kabartılar oluşması, fazla gaz ve kramplar, migren, sinirlilik ve gerginlik, yorgunluk hissi gibi olabilir.

Yüksek şiddetli belirtiler ise nefes darlığı, dil şişmesi, boğazda şişlik, bilinç kaybı, deride solgunluk sarılık, konuşmada zorluk, ses kısıklığı, hırıltılı nefestir.

Gıda İntoleransı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her hastaya kullanılacak tedavi yöntemi farklılık gösterecek olsa d gıda intoleransında uygulanacak yöntem şudur ki ilk olarak gıda intoleransı testi yapılır sonra reaksiyona sebep olan besinin tüketimi engellenir.

Gıda İntoleransı Testi Tanısı Nasıl Konulur?

Gıda intoleransı testi yapılırken kan alınır ve alınan kan laboratuvarda incelenir reaksiyona sebep olan besinin oluşturduğu antikorun ölçülmesi durumudur.

Gıda İntoleransı Sık Rastlanan Semptomlar Nelerdir?

Gıda intoleransı sonucu vücutta bazı reaksiyonlar oluşur. Bu reaksiyonlar da değişiklik gösterebilir. Çünkü genel olarak vücuda ne kadar zarar verdiği tüketilen gıdanın miktarı ile de ilgili olabilir.

En çok rastlanan semptomlar şu şekilde karşımıza çıkmaktadır; mide ağrısı, mide de kasılma, mide de fazla gaz oluşması, midenin yanma hissi, karın ağrısı, şişlik, bağırsaklarda fazla gaz ve kramplar, ishal, bulantı ve kusma, migren, baş ağrısı, sinirlilik hali, gergin bir ruh hali ve sürekli yorgun olma durumu.

Bu ve buna benzer şikâyetleriniz var ise sürekli kendinizi halsiz hissediyorsanız ve altında yatan gerçek sebep bulunamıyor ise gıda intoleransına sahip olma ihtimaliniz çok yüksek demektir. Bir sağlık kuruluna başvurmanız gerekmektedir. Genel olarak hastanın şikâyetleri dinlenir ve gıda intoleransı testi yapılarak gerçek sebep bulunmuş olur.

https://www.mylabistanbul.com/gida-intoleransi-testi/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu