Gündem

Finansal piyasalar

Sağlık Bakanı Koca: Dünkü en iyi performans, Türkiye’nin. Dün, her 1 Milyon kişide günlük aşılama sayısına göre, dünyadaki en yüksek aşılama sayısına ulaştık.

TCMB haftalık menkul kıymet istatistikleri: 11 Haziran haftasında, yabancılar net 33,5 milyon dolarlık hisse senedi ve 80,3 milyon dolarlık DİBS aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “(Biden’a) Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin, dedim. Çünkü biz F-35’te üzerimize düşeni yaptık.”

Erdoğan: (F35 ve S400 Gündemi) Bütün haklarımızın takipçisi olacağız.

Erdoğan: (Biden’ın Türkiye’ye gelmesi) Takvim belirlenmedi ama takvimin sinyalleri ortaya çıktı.

Fransa seyahat kısıtlamaları listesinde en riskli kategoride yer alan (kırmızı) Türkiye, daha düşük seviye olan turuncuya geçti.  Kanal İstanbul için 26 Haziran’da yapılacak olan temel atma töreni öncesinde oluşturulacak şantiye alanlarına ulaşım ile ilgili ek yol yapımlarına başlandı.

TCMB, bir hafta vadeli repo faiz oranını %19,00 olarak sabit bıraktı.

TCMB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulmaya devam edilecek. Enflasyon patikasında belirgin düşüş sağlanana kadar mevcut sıkı duruş sürdürülecek.

TCMB: İthalat fiyatı kaynaklı maliyet unsurları enflasyon görünümünde risk oluşturuyor. Aşılamanın hızlanması hizmet ve turizm sektörlerinin canlanmasına olanak tanıyor. Parasal sıkılaştırmanın krediler, iç talepteki yavaşlatıcı etkisi gözlenmeye başladı.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Kabil’deki uluslararası havalimanının güvenliğini Türkiye’nin üstlenmeye devam etme teklifi ile ilgili olarak, Türkiye’nin Afganistan’da askeri varlığını bulundurmasının, ABD ile Taliban arasında varılan anlaşmaya aykırı olacağını söyledi.

Capital Economics tarafından hazırlanan raporda, TCMB’nin TL’de yeni bir sert düşüş yaşanmaması halinde Temmuz ayında faiz indirmesinin beklendiği belirtildi.

Erdoğan ve Biden görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan S-400’lerle alakalı bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, S-400’ler için diyaloğun devam edeceği belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan: Biden ve Erdoğan, Türkiye’nin Afganistan’da havalimanının güvenliğini sağlama taahhüdünü ele aldı. ABD, Türkiye’nin Afganistan’da güvenlik yardımı sağlayamadığı yerlerde durumun nasıl idare edileceği konusunda planlamalar yapıyor.

BİST100: Endeks, dünkü işlem gününe 1423 puandan satıcılı açılışla başladı. Gün içinde negatif fiyatlamalar hâkim olurken, kapanış 1414 seviyesinden tamamlandı. Sektörel bazda bakıldığında; özellikle Bankacılık endeksinde yüzde 2,44’lük geri çekilme yaşanırken, Sanayi hisselerinde de yüzde 1 civarında satış gözlemlendi. Günlük işlem hacmi 14,2 Milyar TL seviyesinde oldu. Teknik görünümde; BİST100 endeksinde, negatif işlemlerle başlanması durumunda; ilk etapta kuvvetli destek olarak 1400, daha da aşağısında 1380 bölgesi izlemeye alınabilir. Diğer taraftan, olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise; 1430 seviyesinin üstünde 1445- 1450 bölgesi önemli direnç olarak karşımızı çıkıyor.

VİOP30 YAKIN VADE: Dünkü işlem gününde; 1550 puandan yatay açılış yapan Haziran vadeli kontrat, seans içinde oluşan negatif işlemlerin ardından kapanışı 1540 puandan tamamladı. Endekste, yeni güne satıcılı fiyatlamayla başlamamız durumunda; aşağı tarafta 1525 ve 1510 destek seviyeleri bulunuyor. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise; 1560, 1580 ve 1620 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.

Kaynak Işık Menkul-Kerim Culum
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu