Sponsorlu Bağlantılar

Borsada Hisse Senedine Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada Hisse Senedine Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa piyasasında hisse senedine nasıl yatırım yapılır bilmeyenler için anlatıyoruz.

Borsada Hisse Senedine Nasıl Yatırım Yapılır?Hisse senedi alım ve satımı genellikle borsa piyasasında yapılmaktadır. Alım ve satım işlemlerini borsada yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç tane önemli nokta vardır. Eğer borsa piyasasında yatırım işlemlerinize dikkat etmez ve gerekliliklerini yerine getirmemeniz halinde hisse senedi yatırımınız da başarılı olmanız hiçte kolay değildir. Bu nedenle borsa piyasasında hisse senedine nasıl yatırım yapılır bilmeniz önemlidir. Şimdi sizlere borsada hisse senedine nasıl yatırım yapılır detaylı bir şekilde anlatacağım.

Yatırım Hesabımız Olmadan Borsada İşlem Yapamayız

Yatırım Hesabımız Olmadan Borsada İşlem YapamayızBorsada direkt olarak işlem yapamayız. Bu amaçla SPK’nın yetki belgesine sahip bir kuruluştan hizmet almamız gerekir. Borsada alım satım işlemlerine başlamadan önce seçmiş olduğunuz aracı kuruluşta bir yatırım hesabımızın da bulunuyor olması gerekir. Bu nedenle eğer mevcut değilse o firmada bir yatırım hesabı için başvuru yapmalıyız. Yapacağımız başvuru sonrasında istediğimiz yatırım hesabı bir ya da iki gün içinde açılacaktır. Yatırım hesabımızın açılmasından sonra artık borsa işlemlerine de başlayabiliriz. Borsa yatırım hesabı nasıl açılır bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yeterli Tecrübe ve Bilgi Sahibi Olmadan İşlemlere Başlamayın

Yeterli Tecrübe ve Bilgi Sahibi Olmadan İşlemlere BaşlamayınBorsada yeterli tecrübeye sahip değilsek direkt olarak işlemlere başlamak bizim açımızdan çok ciddi zararlara neden olabilir. Böyle olumsuz bir durumla karşılaşmamak için öncelikli olarak borsanın genel işleyişi ile ilgili ve orada kullanılan emirleri içeren bir eğitim almamız bizim için faydalı olacaktır. Bu eğitimi ise hizmet almayı düşündüğünüz banka ya da aracı kurumda alabiliriz. Onlardan borsanın genel işleyişi ve buradaki işleyiş sırasında kullanılan emir türlerinin ne anlama geldiği ile ilgili ciddi bilgiler elde edebiliriz.

 

Sağladığımız bu bilgileri iyice kafamızda yoğurduktan sonra yine bu aracı kuruluşlardan talep edeceğimiz deneme hesaplarında pratik yapmak amacıyla çeşitli işlemler gerçekleştirebiliriz. Burada yapacağımız hisse senedi alım satımları sonrasında nasıl kar ya da zarar edeceğimizi görerek ciddi bir tecrübeye sahip olabiliriz. Bu tecrübeye sahip olmadan borsada yatırıma başlamak çok da mantıklı olmayacaktır.

Borsa Yatırımlarında Finansal Okur Yazarlık Çok Önemlidir

Borsa Yatırımlarında Finansal Okur Yazarlık Çok ÖnemlidirBorsa yatırımları öncesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da finansal düzeydeki okuryazarlık seviyemizdir. Eğer siz yatırım yapmayı düşündüğünüz sektör ya da firma hakkında yeterli analiz ve değerlendirmeyi yapabilecek finansal okuryazarlık bilgisine sahip değilseniz, bu durumda karar vermeniz kolay ve doğru olmayacaktır. Bir şirketin mali tablolarını ve verilerini okuyamadan, o firma hakkında bir görüşe sahip olmak neredeyse imkansızdır. Ya da sahip olduğunuz görüş tam anlamıyla objektif olmayacaktır.

O firmanın mali tablolarına ve verilerine bakarak geçmişte nerelere yatırım yaptığını, ne kadar kar ya da zarar ettiğini, maddi ya da maddi olmayan duran varlıkların ne kadar olduğunu, bunların içinde nelerin yer aldığını görebiliriz. Aynı zamanda o şirketin mevcut haliyle karlı ya da efektif olmayan bir şirket olduğuna da mali tablolarını bakarak karar verme şansımız olur. Eğer mevcutsa gelecekle ilgili yaptığı yatırımları da yine bu velileri inceleyerek görebiliriz.

Orta ve uzun vadede ciddi gelirler elde etmek için hisse senedi seçimi yaparak gerçekleştireceğiniz yatırımlarda, bu bilgi ve öngörülere sahip olmadığınızdan önemli hatalar yapabiliriz. Bu olumsuzlukların başımıza gelmemesi için gerekli değerlendirmeleri bilgisine ve inanılırlığına güvendiğimiz insanların yapmasını talep ediliriz. Tabi böyle bir durumda da sürekli olarak diğer insanlara bağımlı halde hareket etmek zorunda kalırız. Oluşan bu ortam ise birçok insan için çok da istenilen bir durum değildir. Borsa mağduru olmamak için bilinmesi gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Finansal Bilginiz Yoksa Manipülasyonlara Açık Olursunuz

Finansal Bilginiz Yoksa Manipülasyonlara Açık OlursunuzKulaktan dolma çeşitli tüyolarla yapılan yatırımlar genelde büyük zararlarla sonuçlanır. Özellikle spekülatörler ve manipülasyon yapan kişiler insanları böyle kulaktan dolma bilgilerle etkileyerek ciddi şekilde zarar etmelerine neden olmaktadırlar. Tabi bu insanlar zarar ederken bu tür spekülasyon ve manipülasyonları yayınlayanlar ise çok büyük gelirler elde ederler. Küçük yatırımcının kaybettiği her durumda böyle büyük köpek balıkları ciddi paylar almış olurlar.

Eğer finansal anlamda mali tabloları ve verileri okuyamıyorsanız, sizi kandırmaları çok kolay olacaktır. Aslında ciddi şekilde zarar etmiş sermayesi erimiş bir şirketi, tablolarında çeşitli oynamalar yaparak size karlı olarak gösterebilirler. Her ne kadar bu tablolar bağımsız denetimden ve SPK kontrolünden geçse de zaman zaman onların gözünden kaçan durumlardan dolayı insanlar ciddi gelir kayıplarına uğrayabilirler. Ya da bu firmaların sahipleri ve ortakları doğru olmayan bilgileri bu kuruluşlara suç olduğunu bilerek veriyor olabilirler. Bazı verileri saklayıp onların görmesini engelleyebilirler.

Aslında sermayesi erimiş bir şirketi bilanço içindeki bazı kalemlere çok yüksek rakamlar yazarak ciddi sermayesi varmış gibi gösterebilirler. Bir örnek vermek gerekirse içinde en çok işlem yapılan kalemlerden biri olan maddi olmayan duran varlıklar içine, on milyonlarca liralık tutarlar yazılabilir. Bu kalem içinde görünen tutarlar gerçekte yazıldığı kadar olmayıp çok ama çok daha düşük meblağlarda olabilir. Tekrar örnek vermek gerekirse bir e ticaret yazılımına on milyonlarca lira tutar biçilmiş olabilir ancak gerçekte öyle bir yazılımı maksimum birkaç yüz bin liraya elde edebilirsiniz. Bu durumda şirketin gerçekte olmadığı halde ciddi sermayesi mevcutmuş gibi finansal tablolara yansıyacaktır.

Başka bir örnek vermek gerekirse şirketi ortaklık yapısı gerçekte olduğundan farklı gösterilebilir. Adı piyasalarda sorunlu olarak geçen insanların ortak olduğu şirketler başkalarına devredilmiş gibi gösterilip buralarda ciddi spekülatif işlemler gerçekleştiriliyor olabilir. Bu tür işlemleri yapanlar, özellikle küçük yatırımcıyı bu tür spekülatif ya da manipülatif işlemlerle ciddi şekilde zarara uğratmaktadırlar.

Kaynak: https://www.ekonomihaberler.com/

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu