Gündem

BİST100 endeksi

Pazartesi günü VİOP akşam seansının normal seans kapanışının yaklaşık 38 puan üstünde kapatması, Asya ve ABD piyasalarındaki hafif alıcılı seyriyle birlikte BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe pozitif başlangıç yaptı. Ancak geçtiğimiz günlerde de süregelen enflasyon endişesi havası dün de devam etti. Piyasalarda gözler bugün açıklanacak ABD enflasyon verisine çevrilirken, Fed’in faiz artırımını hızlandırıp bilanço küçülteceği mesajları gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini baskılıyor.

Geçtiğimiz işlem günü 2.018 – 2.068 aralığında hareket eden BİST100 endeksinde 22 g basit ortalamanın geçtiği 1.980’in üzerinde kalındıkça pozitif görüşümüz sürüyor. Realizasyonlarla birlikte geri çekilen endekse demir çelik sektörüne gelen alımlar sonrası endeks günü yatay tamamladı. Dün Fed Başkanı Powell’ın Senato’da yaptığı açıklamalar ile ABD Borsaları geçtiğimiz günü pozitif tamamlarken, Asya piyasaları da alıcılı seyirde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan ADP Tarım Dışı istihdam, Tarım Dışı istihdam ve Fed’in 14 – 15 Aralık tarihlerine ait toplantısındaki tutanaklarına ilişkin Fed’in güvercin tutumdan şahin tutuma geçmesi sonrası ekonomilerin hızlıca toparlanacağı algısı ile ons altın geri çekilirken, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de baskılandı. Teknik olarak ons altın 60 ve 200 g HO üstünde işlem görüyor. Fiyatlamalar Fibonacci %50 ve %38,2 düzeltme seviyelerinin geçtiği 1.785 dolar ile 1.830 dolar seviyeleri arasında yön arayışını sürdürüyor.

TCMB tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, 2020 yılının Kasım ayında 3,5 milyar dolar açık veren cari işlemler hesabı, Kasım 2021’de 866 milyon dolar azalarak 2,7 milyar dolar açık verdi. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 14,26 milyar dolara geriledi. Veriler cari dengede 3 ay sonra yeniden açık verildiğini gösterdi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu