Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi

Bebeğin doğduğu günden itibaren başlayan ve en az 3 alık olana kadar devam eden bant tedavisidir.  Bandaj uygulaması ile kulaklar kafa derisine sabitlenir. Uygulanan baskı nedeni ile kıkırdak gelişimi yavaşlar. Bebeklerde kepçe kulak tedavisini çocuk doktoru önerdiği takdirde yaptırabilirsiniz.

Cerrahi müdahalenin uygulanması için kıkırdak gelişiminin belli bir seviyeye ulaşmış olması gerekir.  Kıkırdak hafızası denilen olayın bir süresi vardır. Gelişim evresini tamamlaması önemlidir. Bu nedenle bebeklerde kepçe kulak tedavisi için cerrahi uygulama önerilmez.

Kepçe Kulak Nedir?

Kulak kıkırdağının kafa derisine olan açısının 15 dereceden fazla olması durumuna denir. Kadın ve erkeklerin ortak problemidir. Görüntüyü bozan bir etkendir. Günümüzde güzellik algısı büyük önem taşır. Bu nedenle kulak şekli önemlidir.

Kepçe Kulak Sebepleri?

Kulak üstünde bulunan kıvrımların oluşmaması, kulak arkasındaki kemik ile kulak kepçesinin arasındaki açının büyük olması ve dış kulağın düz görüntüye sahip olmasıdır. Bebeklerde kepçe kulak sebepleri de bu nedenler ile aynıdır.

Kepçe Kulak Hangi Sorunlara Yol Açar?

Okul dönemindeki çocuklarda büyük psikolojik sorunlara neden olur. Özgüven eksikliği oluşturduğu için çocuğun psikolojik sağlığını ve sosyal hayatını etkiler. Bu nedenle bebeklerde kepçe kulak varlığı tespit edildiği an müdahale edilmelidir.

Rotavirüs Aşısı Nedir?

Bağırsak iltihabına neden olan virüslerin engellenmesi için geliştirilen aşıya rotavirüs aşısı denir. 2 ve 3 doz uygulanan farklı iki türü vardır. Genellikle 2 dozluk olan aşı önerilir. Şiddetli sıvı kaybı nedeni ile bebeklerin ölmesine yol açar. Bu nedenle önlem almak gereklidir.

Rotavirüs Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Kusma ve ishal, karın kramp nedeni ile bebeğin sürekli ağlaması, iştahsızlık, halsizlik, ateş ve ani kilo kayıpları görülür. 2 yaş ve altındaki bebeklerde sık görülür. Sıraladığımız şikâyetleri yaşadığınız takdirde bebeğinizi hemen çocuk doktoruna götürmelisiniz. Rota virüs aşısı büyük oranda hastalığın hafif atlatılmasını sağlar. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği aylarda aşıyı yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Rotavirüs Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Rotavirüs aşısı özelinde hastalığın teşhisi için ilk olarak çocuk doktoru tarafından fiziki muayene uygulanması gereklidir. Bebeğin vücut vitalleri değerlendirilir. Kilo takibi yapılır. Bağırsak hareketleri değerlendirilir. Son olarak dışkı örneği alınır ve incelenir.

Rotavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisi için bir ilaç geliştirilmemiştir. Uygulanan tedavi semptomların giderilmesi ve bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yöneliktir. Sıvı kaybını engellerken aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenleyici ilaç tedavisine başlanır. Hastalığın şiddetine göre hastanede yatış süresi değişiklik gösterebilir.

Çocuk Doktoru Bebeğinizin İlk Muayenesi Neden Önemlidir?

Bebeğin ilk muayenesinde bebeğin hayatını etkileyecek gelişim geriliği, genetik hastalıklar ve doğuma bağlı rahatsızlıkların olup olmadığı değerlendirilir. Erken teşhis ve erken tedavi her zaman büyü avantajlar sağladığı için İzmir çocuk doktoru bebeğin ilk muayenesi çok önemlidir.

Bebeğinizin Çocuk Doktoru İzleminde Neler Olması Gerekir?

Bebeklerin gelişimi her ay değişiklik gösterir. Kilo boy grafiği, reflekslerinin artması, fizyolojik ve biyolojik gelişimi her ay düzenli değişir. Bu nedenle İzmir çocuk doktoru izlemleri belirlenirken bebeğin hangi ayda olduğu göz önünde bulundurulur.

Bebeğinizin İlk 3 Ay Muayenesinde Neler Uygulanır?

İlk 3 ay bebek muayenesinde uygulanması gereken bazı kriterler vardır. İzmir çocuk doktoru izlemleri değişiklik gösterse de bazı işlemler standarttır. Göz kontrolü bu ayda uygulanır. Bebekler dünyaya geldiklerinde ilk 3 ay renkleri ayırt edemez. 3 ay sonrasında pupil gelişimi başlar. Bu nedenle bu ay değerlendirilir. Kalça ultrasonu tamamlanmayan çocuklarda bu ay tamamlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu