Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Mutabakat zaptı yerine getirilmeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın mutabakat zaptının gereklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

ANKARA (İGFA)- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TV100 canlı yayınında İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği, Yunanistan krizi, ABD ile ilişkiler konularında açıklamalarda bulundu.

“İsveç ve Finlandiya, Türkiye’yle imzaladığı mutabakat zaptının gereklerini yerine getirmeli” diyen Çavuşoğlu, “Finlandiya’da bir sessizlik var ama İsveç henüz iadesini talep ettiğimiz kişileri Türkiye’ye göndermedi” şeklinde devam etti.

Bakan Çavuşoğlu “Katılım protokolünün önü açıldı, şimdi her ülkenin onaylaması gerekiyor ancak şu anda bu protokol bakanlığımızda. Eğer taahhütler yerine getirilirse Cumhurbaşkanı’na gönderilecek ve o da meclise gönderecek. Tabii ki kararı meclis verecek ama şu an meclise gönderilebilecek durumda değil” dedi. Türkiye’de muhalefetin de kendilerine destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Bu mutabakatın imzalanması sürecinde “ABD’nin devreye girdiği” algısının yanlış olduğunu söyleyen bakan, her ülkenin konuyla ilgili yorum yaptığını ve Türkiye’nin endişelerini haklı bulduklarını belirtti. Ancak mutabakat zirvesine yalnızca NATO Başkanı Stoltenberg’in yanı sıra Türkiye, İsveç ve Finlandiya temsilcilerinin bulunduğunu ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu