Gündem

Altın 1800 dolar/ons seviyesini aşamıyor

Altın geçtiğimiz hafta FED toplantısın olmasına rağmen dar sayılacak dar bir bant içerisinde hareket ederek yatayda bir kapanış yaptı. 1777 dolar/ons seviyesinde haftaya başlayan sarı maden, 1800 dolar/ons seviyesini aşamadığı bir haftayı daha geride bıraktı. FED kararı öncesi alıcılı seyir içerisinde hareket eden altın, 1790 dolar/ons seviyesiyle haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. FED’in tahvil alım programına dair yapacağı değişiklikle ile ilgili kaygılar altın fiyatını baskıladı. Ancak korkulanının aksine FED güvercin tutumunu sürdürerek faiz değişikliğine gitmezken, karar metnin de büyük bir değişiklik yapmadı. Karar sonrası Başkan Powell’den de güvercin tutum sergilerken, 120 milyar dolarlık tahvil alım programını sürdüreceklerini vurgulayarak, ekonomiyi destekleme devam edeceklerini söyledi. FED kararı sonrası ABD 10 yıllıkları 1,68 seviyesini aşması sonrası, altın üzerinde baskı artarken altın 1756 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Bu seviye son iki haftanın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçerken, haftayı 1771 dolar/onstan tamamlamayı başardı ve hanesine yüzde 0,3’lük bir kayıp yazmış oldu.

Gümüş de altınla benzer şekilde kırmızıda bir haftayı geride bırakırken, 26 dolar/ons seviyesin üzerinde tutunmayı başaramadı. Haftaya 26 dolar/ons seviyesinden başlayan beyaz maden, hafta boyunca dar bir bant içerisinde hareket ederken seansı 25,92 dolar/onstan tamamladı. Haftayı 0,3 kayıpla tamamlayan beyaz maden 3 haftanın ardından kırmızıya dönmüş oldu.

Platin geçtiğimiz hafta paladyumun da desteğiyle pozitif bir haftayı geçirmesine rağmen haftanın sonuna taşıyamadı bu pozitifliği. Hafta içinde 1258 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak son iki ayın en yüksek seviyesini kaydeden platin, haftanın sonuna kadar bu seviyede kalamadı. Haftalık seansı 1203 dolar/onstan tamamlayan platin önceki haftaya kıyasla yüzde 2,3 değer kaybı yaşadı.

Paladyum tüm dikkatlerini üzerine çekmeye devam ederken, tarihinde ilk kez 3000 dolar/ons seviyesini aştı. Hikayesin endüstriyel toparlanmadan almaya devam eden paladyum geçtiğimiz haftayı 2934 dolar/onstan tamamlayarak yüzde 2,7 kazancı hanesine yazdı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasasında işlemlerinin dünya fiyatlarına yakın gerçekleşirken, hacim açısından zayıf seyir sürüyor. Borsa İstanbul’da toplamda 4.955 kg altın, 10.823 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak Doğukan ÇİÇEK – TROY PRECIOUS METALS TRADE INC.
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu