Gündem

40 yılın en hızlı yükselişi ama rahatlar

Merakla beklenen ABD TÜFE verisi dün açıklandı. Aylık ABD enflasyon rakamları tahminin çok küçük bir kısmı üzerindeydi ve yıllık TÜFE’deki artış %7 ile Haziran 1982’den bu yana görülen en büyük artış oldu . 40 yılın en hızlı yükselişini gösteren verilerin zaten şahin olan FED’in faiz oranlarını değiştirecek kadar endişe verici görülmemesinin ardından, dolar yeni dip seviyeleri gördü ve kilit destek seviyelerinin altında kaldı. Euro karşısında %0,6 düşerek Kasım ortasından bu yana en düşük seviyesi olan 1,1453$’a geriledi. 07.13 itibariyle’de 1,1443$ seviyesinden görmekte. ABD tarafı rahat çünkü Yatırımcılar, gerçekte gördüğümüzden daha da yüksek bir enflasyona hazırlanıyorlardı. Rakam ne kadar kötü ve ekonomideki enflasyonist baskı ne kadar fazla olursa olsun, bunda biraz rahatlama oldu.Piyasalar zaten FED’den bu yıl 3 faiz artışını ve bilanço küçültmesini fiyatlıyordu.2022’de 3 faiz artışı fiyatlandığından da bazı dolar uzun pozisyonlarda satış başladı. Önümüzdeki süreçte de % 6,7 veya% 7,3’lük seviyelerin görülmesi bu yıl Fed’in yörüngesini değiştirmesini / daha agresif olması beklenmiyor. Doğal olarak da beklentileri karşılayan veri ve Tahvil piyasası getirilerinin düşük olması, risk iştahının artmasına ve ABD hisse senedi endekslerinin yükselişine destek verdi. Enflasyon konusundan bir destek de IMF’den geldi. Uluslararası Para Fonu Başkanı Georgieva yaptığı açıklamada, ABD’de enflasyonun bu yılın ikinci çeyreğinde düşmesinin beklendiğini, tedarik zinciri kısıtlamalarıyla uğraşıldığını ve bu konuda bir miktar ilerleme kaydedildiğine dair umut verici işaretler gördüğünü açıkladı. Bu açıklamanın arkasındaki etmenler biri ise ; ABD ISM imalat verisinin , belirgin şekilde daha düşük fiyatlar ödenerek beklentileri aşması ve bu da fiyat baskısının hafiflediğini göstermesiydi. Çip bellek fiyatlarının yanı sıra konteyner ve hava taşımacılığı fiyatlarındaki yıllık değişiklikler de zirveye ulaştı ve bunun üzerine ISM imalat teslimat süreleri de tedarik kesintilerinin hafiflediğine işaret etmişti. Bugünün gündemine baktığımızda ise; TÜİK tarafından Kasım ayı sanayi üretimi, perakende satışlar ve ciro endeksleri yurtiçindeki gündem maddeleri. Sanayi Üretimi Ekim ayında yıllık %8,5 aylık ise %0,6 artış göstermişti. Foreks anketine göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini %8,2 seviyesinde oluştuğunu görmekteyiz. ABD tarafında ise %0,5 artış kaydetmesi beklenen Aralık ayı üretici enflasyonunu takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri çoğunlukla geriledi, Avustralya borsası ise pozitif ayrıştı. Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde ABD’den gelen yüksek enflasyon verisinin faiz artırım beklentilerini kuvvetlendirmesine rağmen pozitif kapanış gerçekleştirmelerini izledi. Şanghay Bileşik Endeksi yatay seyretti. Shenzeb endeksiise hafif geriledi.Bölge genelindeki kayıplar Japonya öncülüğünde gerçekleşirken Çarşamba günü yaklaşık yüzde 2 yükselen Nikkei 225 ve Topix Endeksleri düştü.Güney Kore’nin Kospi Endeksi de geriledi, Avustralya Borsası ise kazanımdaydı.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü omicron vakalarının ‘alışılmışın dışında’ olduğunu bildirdi.Yatırımcılar dünya genelinde yalnızca bir haftada 15 milyon yeni Kovid-19 vakası rapor edilmesiyle omicron varyantına ilişkin haber akışını izliyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla otomotivde sıfır araçlar için alınacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitleri değiştirildi.

Biden, enflasyonun, Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik çöküşü atlatırken, hemen her gelişmiş ülkede ortaya çıkan küresel bir sorun olduğunu ifade etti.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu kontrol altına almanın Fed’in şu anda karşı karşıya olduğun “en önemli görev” olduğunu söyledi.

Fed, ülke ekonomisinin 2021’in son haftalarında “ılımlı” hızda büyüdüğünü belirterek, devam eden tedarik zinciri aksamaları ve iş gücü sıkıntısının büyümeyi kısıtladığını bildirdi

St Louis Fad Başkanı James Bullard, Aralık ayında ortaya çıkan yüksek enflasyonun Mart ayında bir faiz artırımının “mantıklı” bir seçenek haline getirdiğini söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Mester, ülkedeki ekonomik mevcut koşulların devam etmesi durumunda Mart’ta faiz artışının muhtemel göründüğünü söyledi

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed’in faiz artırımlarına Mart ayında başlaması gerektiğini “kesinlikle” düşündüğünü söyledi.

ABD’de federal bütçe açığı Aralık ayında son 2 yılın en düşük seviyesine indi. Aralık ayında federal bütçe sadece 21,3 milyar dolar açık verdi. Beklenti 25 milyar dolar açık oluşacağı yönündeydi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, 2022’de daha fazla belirsizlik öngördüklerini, toparlanma ivmesinin biraz daha zayıf olmasını beklediklerini söyledi.

Anthony Fauci, ülkede hemen hemen herkesin Omikron varyantına yakalanacağını ancak aşılı kişilerin hastalığı çok daha hafif geçireceğini söyledi.

ABD Senatosu’nun Demokrat üyeleri, Moskova’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan eylemlere girişmesi halinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve kilit bankacılık kurumları dahil Rus hükümeti ve ordusunun üst düzey yetkililerine kapsamlı yaptırımlar getirecek bir tasarı açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı herhangi bir güç kullanımının hata olacağını ve Rusya’nın ciddi sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalacağını açıkça belirttik” dedi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu